Grzech ślubnej próżności

Obrazek użytkownika Jerzy Zerbe
Kraj

Polski świat miłośników magla, życia na gorąco i wzruszających, wyciskających łzy seriali, przeżywał niedawno prawdziwą, niecodzienną ucztę. Oto w katedrze polowej Wojska Polskiego zjawili się goście niespotykani: Aleksandra Kwaśniewska i Jakub Badach, w towarzystwie rodziców i zaprzyjaźnionych osobników. Wizyta została starannie zaprogramowana, bowiem miała na celu zawarcie związku małżeńskiego.

Nawy kościoła wypełnił tłumek zaproszonych gości, dla których, w przeważającej części, uroczystość nie była z pewnością religijnym przeżyciem, a pospolitym widowiskiem. Rzadkim spektaklem, który równie dobrze mógłby odbyć się w innej scenerii, np. na stadionie sportowym, na deskach teatru lub w jakimkolwiek innym przybytku świeckim. Spektaklem rozgrywanym z wielką pompą.

Brylowali tam towarzysze ojca już nie najmłodszej panny młodej, wielu do dzisiaj aktywnych luminarzy dawnej PZPR, tak ze sfer politycznych, jak i kulturalnych. Pejzaż dostojnych gości uzupełniali współcześni polscy oligarchowie, wraz z widzami drugiego rzutu - ciekawską gawiedzią. Przed katedrą nie mniejszy tłumek ludzi, dla których dziejące się wydarzenie jest odżywką karmiącą najwyższe potrzeby ich ducha i umysłów.

Ślubu udzielał, w asyście wojskowej (!), wynajmowany chętnie przy takich spektaklach skromny ksiądz Arkadiusz Nowak, co uznać należy za chęć spełnienia minimalnych wymogów w sferze sacrum. Warto to podkreślić, wszak np. w akcie politycznym, jaki stanowił kilka lat temu ślub kościelny Donalda Tuska, zaangażowano arcybiskupa. Potrzeby były inne.

Podczas mszy św. i udzielania ślubu publiczność (trudno ich nazwać wiernymi) nie zachowywała się jak w świątyni. Według relacji tam obecnych, dochodziło do profanacji kościoła poprzez przepychanki, wrzaski, operowanie telefonami komórkowymi, głośne przekleństwa, stawanie na górnych oparciach klęczników i na siedzeniu konfesjonału, itp.

A potem, podczas już wyłącznie świeckiego rytuału z udziałem 300 wyselekcjonowanych gości, w luksusowym hotelu pod Warszawą odbyło się topienie dziesiątków tysięcy złotych w ekskluzywnym jedzeniu i piciu trwającym do rana. Próżność fundatorów i uczestników imprezy sięgnęła tu zenitu.

Tak skończyły się narodowe emocje, przyćmiewające wszystko inne. Zasługa w tym brukowych mediów, które ślub Kwaśniewskiej okrzyknęły ślubem stulecia, stawiając go na równi z zaślubinami księcia Williama i Kate Middleton.

Za Kwaśniewską pójdą następne. Podobno Anna Czartoryska i Michał Niemczycki zaręczyli się. Gawiedź już teraz stawia pytanie: czy ich ślub przyćmi spektakl zaprezentowany przez Kwaśniewską i Badacha? Oj, nie będzie łatwo.
__________________________.

PS. Bywa, że wypełniając wolę zmarłego, podczas pogrzebu zamiast kwiatów i wieńców składa się ofiary na potrzeby osób ciężko chorych i umierających.
Dyspozycja taka pochodzi najczęściej od ludzi szlachetnych, uduchowionych, wrażliwych na potrzeby bliźnich, u których pokora dominuje nad pychą i którzy potrafią właściwie definiować cele jakim pieniądze służyć powinny. Kontrastuje to wielce z ludzką pychą i próżnością, szczególnie wyrazistą w przypadku osobników o pękatych portfelach, ceniących nade wszystko blichtr. Jakże różne oblicza może mieć człowieczeństwo...

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Kościół z lubością wpuszcza we własne mury i zaprasza tam szatana. Moderniści i masoni w akcji. Czy Pan Jezus 'układał' się szatanem? Czy przyjmował jego propozycje? Nie. Co robią władze Polskiego Kościoła? Co ma to wspólnego z Kościołem Chrystusowym? Nic. Biznes. Hucpa. Do czego to doprowadzi? Do tego, co na zachodzie europy. W Rzymie osoby chcące modlić się na głos w Bazylice Św. Piotra są przeganiane przez księży... Gdyż to przeszkadza turystom! Mnie to spotkało osobiście. Tutaj ksiądz, który z krzykiem do mnie podszedł, niestety naciął się i zmykał dość szybko... Ale jest to standard. Takie traktowanie świętych miejsc właśnie dzięki wyprowadzeniu 'sakrum' z Kościołów. A jakim k...a prawem dla sowieckiego i żydowskiego pachołka, jakim jest p. Kwaśniewski salutuje Polskie Wojsko? Polskie? Nie. Obce w Polskich mundurach. Nie wiem jak odnieść się do kolaboracji Polskiego Kościoła przeciwko ludziom, która ma miejsce obecnie. Chlubne wyjątki, nie stanowią niestety o obrazie jaki wyłania się z działalności rządzących kościołem w Polsce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293946

stop

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294067

przed marszem "Obudz sie Polsko" POprawny metroPOlita warszawki, zabronil odrawienia Mszy Swietej. Natomiast komuchow i gudłai wpuscili do kosciola aktolickiego - Katedry WP. Pan Bóg nie musi nas karać, wystarczy że da nam takich pasterzy jakich mamy obecnie, a ci zaprowadzą nas do bram piekieł.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#294066

Ostał się na poziomie parafialnym.
Stopniowo i tu wymiera wraz ze staruszkami proboszczami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kazikh

#294086

Tylko dlatego, że podziwiam Twoją chęć pisania o tym przedziwnym a jednak wiekopomnym wydarzeniu. Ja się po prostu uśmiałem a w sumie zasmuciłem.

Ile trzeba mieć w sobie pychy, aby ślubować w kościele naszym, kiedy wiadomo, że to innowiercy są... Podobnie Tuskuś ślubował w KK a grzeszył cały czas i grzeszy.

Pozostaje nadzieja, ze nasz Stwórca to wszystko widzi...

Pozdrawiam

krzysztofjaw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw (Krzysztof Jaworucki)

#293945

TUSKUŚ TO PIKUŚ, BOLEK Z MATKĄ BOSKĄ W KLAPIE TO JEST KTOŚ!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Zerbe

#294267

Nawet przed Bogiem nie maja gudłaje odrobiny skrupułów. Alek i Jolka wepchali się do papamobile Jana Pawła II przed wyborami żeby "uwiarygodnić", swój katolicyzm, teraz córeczka idzie tą samą drogą. A głupie goje z radości o mało sie nie posrają. Za tekst 10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293949

Jest cechą ludzi mało inteligentych i wrażliwych.Takich najwięcej w Peło.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293958

Jest cechą ludzi mało inteligentych i mało wrażliwych.Takich najwięcej w Peło.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293966

Nieszczególnie mnie to wydaezenie interesowało i nadal nie interesuje mnie. Uważam, że nie ma co marnować czasu na jakiekolwiek opisywanie tego. Ślub i tyle. Nieważne czy Kwaśniewskiej, czy też Kowalskiej. Każdy celebruje na swój sposób. Bywałem na najróżniejszych ślubach z weselami ale najbardziej mi się podobało na ślubie mojego kumpla- był to ślub na Jasnej Górze choć pan i pani młoda pochodzili z innych zakątków Polski oddalnych od siebie znacznie. Wesele to był poczęstunek w lokalu, a później z młodszymi znajomymi w innym lokalu. Sam ślub był naprawdę wspaniały, a zakonnik go prowadzący to bardzo miły człowiek. Wiecie co było najlepsze? Goście. Na ślubie oprócz zaproszonych gości byli pielgrzymi z całej Polski i całego świata. U Kwacha też? Nawet połowy nie:) Ceremonię nagrała TvTrwam całkiem bezinteresownie i za darmo ofiarowała DVD parze młodej (nie mieli swojego kamerzysty, a tu taka niespodzianka).

Przeżywajmy śluby znajomych, bliskich, a zostawmy inne w spokoju wogóle nie zwracając na nie uwagi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293968

dzieci komunistów w kościele...
Ponadto żałuję że nie zorganizowano w drugiej połowie wesela konferencji prasowej. To mogłoby być ciekawe.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#293983